Zespół Szkół w Brusach

Zespół Szkół w Brusach

W skład ZS w Brusach wchodzą: Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące, Branżowa Szkoła I stopnia im. Kazimierza Sikorskiego i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Dyrektorem Zespołu Szkół jest mgr Tomasz Kutela.

Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące swą działalność zainaugurowało 1 września 1991r. Jest szkołą, która  ma ambicję kształcenia ludzi aktywnych, mocno zakorzenionych w swojej Małej Ojczyźnie. Tradycja i kultura, dorobek piśmiennictwa i wartości uniwersalne wynikające z przeszłości ziemi zaborskiej są także treścią działań dydaktyczno-wychowawczych szkoły. Obok zajęć typowych dla liceum ogólnokształcącego prowadzone są lekcje języka kaszubskiego i historii regionu, wzbogacone licznymi wycieczkami, udziałem młodzieży w zjazdach regionalnych, sympozjach, warsztatach i konkursach. Absolwenci szkoły z powodzeniem zdają egzamin maturalny i zostają studentami wybranych przez siebie uczelni wyzszych.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa jest szkołą z tradycjami założoną już 4 lutego 1930 roku. Jej powstanie było wynikiem prężnego rozwoju rzemiosła, rolnictwa, przemysłu budowlanego i kupiectwa w Brusach i okolicy. Dzisiaj, jako Branżowa Szkoła I stopnia, wchodzimy w skład Zespołu Szkół w Brusach. Kształcimy we wszystkich zawodach, jedynym warunkiem jest znalezienie miejsca praktycznej nauki zawodu. W szkole i na praktyce zdobywamy wiedzę, umiejętności i doświadczenie bardzo przydatne w przyszłym miejscu pracy i szczególnie pożądane przez pracodawców zarówno  w Polsce, jak i na zachodzie Europy: w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Naszym priorytetem jest zdanie egzaminu zawodowego bądź czeladniczego, który będzie potwierdzeniem kwalifikacji w danym zawodzie. Zdanie tego egzaminu otwiera nam furtkę do dalszej edukacji oraz do znalezienia satysfakcjonującego i dobrze płatnego miejsca pracy.

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych jest szkołą wieczorową, na podbudowie szkoły branżowej, w której zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i czwartki.

ZS w Brusach dysponuje doskonałą bazą dydaktyczną, są to:

- nowoczesne pracownie przedmiotowe – języków obcych, matematyczna, regionalna – wyposażone w tablice multimedialne, chemiczna z dygestorium, we wszystkich salach znajduje się sprzęt komputerowy i rzutniki multimedialne;

-  sala sportowa ze ścianką do wspinaczki skałkowej, sala gimnastyczna, szkolna siłownia; wśród sprzętu sportowego, którym dysponuje szkoła znajdują się komplety nart ( buty, narty zjazdowe, biegowe).

Szkoła prowadzi projekty edukacyjne poszerzające jej ofertę, min. dot. nauki języków obcych, matematyki, informatyki, sportu ( w tym narciarstwa), doradztwa zawodowego.

Uczniowie biorą udział w zawodach sportowych, konkursach, a także wycieczkach integracyjnych i edukacyjnych, obozach narciarskich (wyjazdy krajowe i zagraniczne).

Uczniowie ZS w ramach projektu ERASMUS biorą udział w zagranicznych praktykach zawodowych, kierunki wyjazdów zmieniają się w zależności od oferty programu szkoleń.

Absolwent Zespołu Szkół w Brusach to człowiek, który potrafi we własnym kraju znaleźć dla siebie miejsce, jako obywatel i pracownik. Wspólna Europa pozwala mu poprzez osiągnięte wykształcenie działać bez kompleksów i korzystać z dobrodziejstw kulturalnych i technicznych na całym świecie. Szanuje on swoją kulturę i tradycję narodową ze szczególnym uwzględnieniem własnego regionu i kultury kaszubskiej, która staje się dla niego wizytówką i kluczem do Europy.